Spoločnosť Xiaomi úspešne patentovala prelomovú novinku pre odomykanie smartfónov

Technologický gigant Xiaomi je známy svojimi inováciami a ich následným implementovaním do vlastných zariadení. Jednou z očakávaných noviniek vo svete smartfónov bola selfie kamera pod displejom, aby používateľom neprekážal výrez. Spoločnosť bola jednou z prvých na trhu, ktorá novinku použila.

Únik z čínskej patentovej databázy približuje, že spoločnosť Xiaomi si nechala patentovať prelomovú technológiu v odomykaní smartfónov. Ide o „all-screen fingerprint“ technológiu, ktorá umožní odomknúť smartfón pomocou prsta kdekoľvek na displeji.

Ako to celé funguje?

Bežné čítačky odtlačkov fungujú na dvoch princípoch: ultrazvuková a optická. Optická čítačka sníma 2D odtlačok podľa odrazeného svetla. Ultrazvuková je o krok ďalej a mapuje odrazené ultrazvukové vlny a porovnáva ich s databázou.

„All-screen“ čítačka je prelomová v oblasti odomykania a pomôže odstrániť chyby klasickej čítačky pod displejom. Ak sa firme podarí technológiu vyladiť, tak problém s trafením čítačky bude celkom eliminovaný.

xiaomi all-screen citacka

Čítačka bude fungovať na základe infračervených LED diód, ktoré budú rozmiestnené po celej ploche predného panelu. Vrstva diód bude uložená medzi kapacitnou dotykovou plochou a AMOLED panelom.

Kapacitná dotyková plocha určí polohu a tvar prsta, následne sa pod prstom spustia LED-ky, ktoré vyšlú infračervené vlny. Odrazené svetlo od prsta zachytia prijímače infračervených vĺn. Smartfón porovná zosnímaný prst s uloženými prstami v databáze, ak nastane zhoda, mobil odomkneš.

Xiaomi prvenstvo nepripisujeme

Zaujímavosťou je, že spoločnosť Vivo bola vôbec prvá, ktorá ešte v roku 2019 zaradila do predaja mobil s touto technológiou. Displej umožňoval odomykanie približne na polovici plochy displeja. Ďalším uchádzačom o patent bola spoločnosť Huawei, ktorá patentovala technológiu pre viacero regiónov, ale doposiaľ ju komerčne vo svojich smartfónoch nepoužila.

vivo apex 2019
Vivo Apex 2019 – prvý smartfón s „all-screen“ čítačkou odtlačkov prstov

Čínsky gigant tak nie je úplne prvý vývojár technológie, avšak stále má ambíciu byť prvým, ktorý túto užitočnú technológiu použije masovo vo svojich smartfónoch. Veríme, že si Xiaomi dá dobre záležať na finálnom prevedení a my sa tak dočkáme kvalitnej „all-screen“ čítačky prstov.

Celú situáciu budeme, samozrejme, aj naďalej detailne sledovať. Všetky aktuálne novinky nielen zo sveta smartfónov nájdeš na našom technologickom portáli Digital News, na našej facebookovej stránke alebo aj na našom Instagrame (nezabudni nám dať follow 😉 ).