MIUI 13 je oficiálne predstavené! Nový ekosystém, zlepšenie výkonu, modernejší dizajn a omnoho viac

V predošlých článkoch na našom webe sme ti priniesli prvé informácie súvisiace s blížiacim sa predstavením trinástej generácie nadstavby MIUI od Xiaomi. Teraz ti prinášame kompletný prehľad najvýznamnejších zmien, ktorými bude MIUI 13 disponovať.

Najnovšia verzia MIUI bola predstavená 28.12.2021 spolu s očakávanou vlajkovou sériou Xiaomi 12, novými smart hodinkami Xiaomi Watch S1 a slúchadlami Xiaomi True Wireless Headphones 3.

Vývojári sa poučili z doterajších chýb

Predošlé verzie MIUI neboli ani z ďaleka dokonalé a používatelia určite na vlastnej koži zakúsili rôzne bugy a chyby pri používaní svojich smartfónov. Medzi chyby a nedostatky, na ktoré si majitelia najviac sťažovali, a boli s príchodom MIUI 13 odstránené, patrí:

  • nefungujúci mikrofón
  • zle reagujúce tlačidlá hlasitosti
  • zle fungujúce a zasekané gestá

a mnoho ďalšieho.

Jin Fan – riaditeľ MIUI tímu, vyzdvihol informáciu o tom, že vývojársky tím si dával pozor hlavne na chyby a bugy, pričom sa im podarilo odstrániť dokopy až 425 nahlásených chýb.

Zariadenia budú bezpečnejšie

V dnešnej digitálnej dobe je bezpečnosť prvoradá. Ako sa hackerom zlepšujú technológie, tak sa musí aj bežným používateľom zlepšovať bezpečnosť. Gigant Xiaomi si zraniteľnosť používateľov uvedomuje, a tak prichádza s najnovšou verziou MIUI nadstavby, ktorá bude výrazne bezpečnejšia oproti predošlej verzii MIUI 12.5 Enhanced Edition.

Dôležitým bezpečnostným krokom je inovácia funkcie „odomykanie smartfónu pomocou tváre“, vďaka ktorej už nebude možné odomknúť telefón len pomocou fotografie. Firma si posvieti aj na ochranu citlivých dát používateľov.

MIUI 13 masívne zvyšuje výkon

Zvýšenému výkonu sa môžu ľudia tešiť hlavne pri budget telefónoch – ich výkon za zvýšil o enormných 52%. Smartfóny strednej triedy sa tešia zrýchleniu o 32% a najvýkonnejšie modely, vlajkové lode, majú zvýšený výkon v priemere o 15%.

miui 13 vykon

Nový dizajn, Beauty of Science

MIUI 13 ponúka aj množstvo grafických a vizuálnych zmien. Používatelia smartfónov s MIUI sa môžu tešiť na nový minimalistický font – MiSans, ako aj na nové dynamické widgety, ktoré nová verzia MIUI obsahuje.

Tím vývojárov MIUI a projekt Beauty of Science spojili sily a vytvorili unikátne dynamické tapety pre fanúšikov funkcie Always On. Na tvorbu nových animácií a Always On grafík bol kladený špeciálny dôraz.

miui 13 beauty of science

MIUI family

O firme Xiaomi je známe, že zastrešuje nielen výrobu smartfónov, ale špecializuje sa aj na vlastné televízory, hodinky, tablety alebo aj reproduktory. Jednou z noviniek, ktoré veľké predstavenie prinieslo, je MIUI family. Ide o prepojenie viacerých Xiaomi zariadení tak, aby z nich používateľ vyťažil čo najviac. Kedy bude MIUI Home dostupné globálne, zatiaľ, nevieme.

miui family

MIUI optimalizované pre rôzne zariadenia

Vývojársky tím MIUI sa rozhodol expandovať aj na rôzne iné zariadenia, aby sa zvýšila funkcionalita a pohodlnosť pre používateľa.

Pre tablety prichádza verzia MIUI 13 Pad, ktorá ponúka veľa nových možností a funkcií. Xiaomi zlepšilo multi-tasking, pridalo množstvo nových klávesových skratiek a taktiež optimalizovalo 3 000 populárnych aplikácií za účelom vyššieho výkonu.

miui 13 pad

Veľmi dôležitá zmena je priame prepojenia tvojho smartfónu a tabletu. Po novom budeš môcť jedným kliknutím preniesť dáta z tabletu do mobilu a späť, vďaka čomu sa vie podstatne zlepšiť produktivita koncového používateľa.

Spoločnosť Xiaomi myslela aj na majiteľov smart televízorov, ktorým predstavila novú aktualizáciu s názvom „MIUI TV Enterprise Edition“. Operačný systém bude rozšírený o prehľadnejšie, jednoduchšie a pohodlnejšie ovládanie Xiaomi televízorov.

miui tv

Keďže čínsky gigant disponuje vo svojom portfóliu viacerými smart hodinkami, zabudnúť sa nemohlo ani na optimalizáciu operačného systému MIUI pre hodinky. Výrobca vo svojich hodinkách používa uzavretý operačný systém, ktorý sa teraz ukázal ako výhoda pri lepšej komunikácii so smartfónmi Xiaomi, Redmi či POCO,

Hodinky budú profitovať z lepšej komunikácie so smartfónom pri hovoroch, športovaní alebo používaní GPS. MIUI pre hodinky bude zatiaľ dostupné len na Xiaomi Watch S1, ktoré gigant predstavil na konferencii, a na Xiaomi Color Watch 2.

 

MIUI Home

Podstatnou novinkou je aj nový ekosystém MIUI Home. MIUI Home bude združovať všetky smart zariadenia v tvojej domácnosti prehľadne na jednom mieste. Vďaka MIUI Home bude v podstate možné „ovládať celý dom“ z jedného zariadenia.

Nové zariadenia s predinštalovaným systémom MIUI Home budú obsahovať dotykový displej, mikrofón a reproduktor. Ovládacie centrum bude prehľadné, intuitívne a jednoduché. MIUI Home aktualizácia bude dostupná aj na niektoré súčasné zariadenia, ktoré sú dostupné len na domácom čínskom, trhu. Globálna dostupnosť MIUI Home je zatiaľ neznáma.

Globálna dostupnosť MIUI 13

Xiaomi zatiaľ nezverejnilo presný dátum distribúcie globálnej aktualizácie na MIUI 13, ale podľa všetkého by sa tak malo stať v prvom kvartáli roku 2022. V prípade, že budú dostupné akékoľvek nové informácie, čo najskôr ťa budeme informovať.

MIUI 13 by malo dostaviť ako prvé na tieto zariadenia:

  • Xiaomi Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i, Mi 11X, Mi 11X Pro, Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite 4G, Xiaomi 11 Lite NE
  • Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro
  • Redmi 10, Redmi 10 Prime, Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10 Pro Max,
  • Redmi Note 8 (2021)

👇Zahlasuj v našej ankete 👇

[yop_poll id=“4″]

Celú situáciu budeme, samozrejme, aj naďalej detailne sledovať. Všetky aktuálne novinky nielen zo sveta MIUI nájdeš na našom technologickom portáli Digital News, na našej facebookovej stránke alebo aj na našom Instagrame (nezabudni nám dať follow 😉).