Chceš výrazne zvýšiť rýchlosť svojho notebooku? Google má pre teba odpoveď v podobe operačného systému Flex

Americký gigant Google len nedávno predstavil svetu operačný systém Chrome OS Flex, ktorý dodá nový život tvojmu počítaču či Macbooku. Zatiaľ je dostupná len „skúšobná“ verzia operačného systému, avšak už teraz si ju môžeš zadarmo stiahnuť a testovať. Ako na to sa dozvieš v tomto článku.

Čo je to Chromebook

Chromebooky sú inteligentné zariadenia s pomerne malým interným úložiskom a pamäťou RAM, ktoré kompletne bežia na operačnom systéme Chrome OS. Ide teda o tablety a notebooky, ktoré majú jednoduchý systém určený na internetové používanie cez Google Chrome prehliadač.

chromebook
Operačný systém Chrome OS

V základe dostaneš k Chromebooku cloudové úložisko o veľkosti až 100 GB, aby si mohol svoje dáta ukladať pohodlne aj online. Menšou nevýhodou môže byť, že drvivú väčšinu času musíš mať pripojenie k internetu. Zariadenia s Chrome OS sú však primárne určené pre deti a školákov, práve kvôli ich nenáročnému používaniu.

Nový Chrome OS Flex

Ako sme spomenuli vyššie, spoločnosť vyvinula verziu svojho operačného systému, ktorý môžeš do pár minút nainštalovať do svojho počítača, notebooku alebo dokonca aj Macbooku. Vývojár uvádza, že operačný systém nainštaluješ na zariadenie staré až 13 rokov.

chrome os flex

Život svojho laptopu môžeš teda markantne predĺžiť vďaka „odľahčenému a rýchlemu systému“. Technologický gigant uviedol, že rovnakú pozornosť bude venovať obom operačným systémom, Chrome OS aj verzii „Flex“. V praxi to znamená, že Google ti zabezpečí softvérovú podporu a pravidelné aktualizácie, vďaka čomu môžeš zariadenie používať ešte dlhšie.

Ako získať Chrome OS Flex

Svoj nový operačný systém nainštaluješ zadarmo veľmi jednoducho a do pár minút. Stačí ti len vyplniť krátky formulár a vytvoriť bootovacie zariadenie, napríklad z USB. Pri zapínaní počítača otvoríš BIOS a zvolíš bootovanie z pripojeného USB.

chrome os flex 2

Potom už len čakáš, kým sa ti na tvoje súčasné zariadenie nainštaluje úplne nový operačný systém. Upozorňujeme, že ak máš naozaj starý počítač, so zastaralým hardvérom, tak niektoré funkcie ako synchronizácia s telefónom alebo Google asistent nemusia korektne fungovať.

Všetky aktuálne novinky nielen zo sveta smartfónov nájdeš na našom technologickom portáli Digital News, na našej facebookovej stránke alebo aj na našom instagrame (nezabudni nám dať follow 😉 ).