Android 13 ponúkne kľúčové funkcie pre tvoj smartfón. Unikol možný dátum príchodu operačného systému

Google ešte nestihol distribuovať systém Android 12 na všetky zariadenia a už dostávame prvé informácie o novej verzii. Na základe únikov poznáme niektoré kľúčové funkcie, ktorými bude disponovať Android 13 a taktiež aj jeho pravdepodobný dátum predstavenia.

Verzie operačného systému po Android 10 niesli so sebou aj názov nejakej sladkosti ako napríklad Oreo, KitKat, Lollipop a podobne. Neskôr spoločnosť od sladkého pomenovania upustila,  avšak je možné, že Android 13 ponesie aj prívlastok „Tiramisu“.

Rôzne aplikácie v rôznych jazykoch

Americký gigant poteší všetkých ľudí hovoriacich viacerými jazykmi. Vychytávka „Panlingual“ ponúkne možnosť výberu jazyka na úrovni aplikácie. V praxi to znamená, že pre každú aplikáciu si môžeš nastaviť iný jazyk nezávisle od jazyka systému.

Spoločnosť chce takto poskytnúť aplikácie vo viacerých jazykoch najmä pre menšie národy, ktoré nemusia mať dobre optimalizovaný preklad vo svojom jazyku. Funkciu zapneš prostredníctvom nastavení, prípadne v „informáciách o aplikácii“.

Zlepšená výdrž batérie

Do Androidu 13 by mala spoločnosť Google implementovať TARE – „The Android Resource Economy“, algoritmus, ktorý bude ešte efektívnejšie šetriť batériu. Podobnú vychytávku nedávno predstavila spoločnosť Xiaomi vo svojej nadstavbe MIUI 13. (pridať link na článok o MIUI)

bateria

Algoritmus bude obmedzovať počet procesov na pozadí jednotlivých aplikácií. Veľkosť redukcie procesov bude záležať od aktuálnej úrovne nabitia zariadenia. Prakticky to znamená, že pri nízkom percente batérie budeš môcť dlhšie využívať svoj telefón.

Menej otravných upozornení

Každý z nás už určite situáciu, kedy musel manuálne vypínať upozornenia nejakej aplikácie komplikovane cez nastavenia. Teraz, v novej verzii Androidu, bude musieť aplikácia žiadať o povolenie posielania notifikácií, tak ako žiada o prístup k polohe či galérii.

notifikácia

Okrem spomenutých vychytávok nová verzia ponúkne aj väčší priestor pre personalizáciu zariadenia. Google rozšíri možnosti prispôsobenia z Androidu 12 o zvýšený počet farieb a nové animácie v systéme.

Vývojárska verzia už za dverami

So skúsenosťou s predošlými verziami operačného systému odhadujeme, že vývojárska verzia bude dostupná počas februára 2022. Americká firma Google by mohla predstaviť a distribuovať novú verziu Androidu na prelome tretieho a štvrtého kvartálu 2022, tak ako sme to videli pri verzii Android 12.

Celú situáciu budeme, samozrejme, aj naďalej detailne sledovať. Všetky aktuálne novinky nielen zo sveta Androidu nájdeš na našom technologickom portáli Digital News, na našej facebookovej stránke alebo aj na našom Instagrame (nezabudni nám dať follow 😉).